Vali Toprak'tan esnaf kuruluşlarına ziyaret

Vali Mustafa Toprak, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin ile Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi (ESKKK) Başkanı Ali Evren'i ziyaret etti.

"

Vali Mustafa Toprak, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin ile Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi (ESKKK) Başkanı Ali Evren’i ziyaret etti.

Vali Toprak, MESOB’a yaptığı ziyarette burada MESOB başkanı keskin ve oda başkanları ile bir araya gelerek, bir süre sohbet etti.

MESOB ziyaretinde konuşan Vali Toprak, “Ülkemizin ekonomisinin, ticaretinin,  sanayisinin temelinin oluştuğu yer,  ticaret ahlakının, yardımlaşmasının, dayanışmasının paylaşılmasının olduğu bir yer. Böyle olunca hem ticari esnaf ocağı ve aynı zamanda da ekonomik ocak, aynı zamanda da birliğimizin dayanışmasının temel ocağı, onun için burada güç alıyoruz, feyiz alıyoruz. İnşallah, bugüne kadarda Malatya’da köklü bir esnaf geleneğimiz, zanaatkar geleneğimiz, kadim medeniyetimizin insanlığımızı besleyen ana iş kollarımız var. 15 Temmuz, iç savaş ve çatışmaya götüren ihanetin karşısında da esnafımızın, sanatkarlarımızın, ticaret erbabımızın, bu anlamda hem kendilerinin, hemde ailelerinin bir yuva ve ocak olarak, bu kalkışma karşısında milletimizin iradesinin gücünü, esnaf ve sanatkarlar olarak, camia olarak bu kutsal ocak olarak, Ahi Evran’ın bu tevayüz eden ocağı olarak özellikle oradaki duruşunuz bizlere de güç vermiştir. Onun için özelliklede teşekkür ediyorum. Esnaf ve sanatkarlarımızın var olan sorunlarının ortadan kaldırılması konusunda el birliği ile bende il valisi olarak üzerimize düşen bir görev olursa her zaman yapmaya hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum.” Diye konuştu.

 

MESOB Başkanı Keskin ise ziyaret için teşekkür ederek, şunları söyledi,”Size esnaflığı anlatmayacağız, çünkü siz esnaf çocuğusunuz, babanızda esnaflık yapıyor, esnafın içerisinde yetişen ve okul dönemleri bittikten sonra esnaflık yapan bir insansınız. O nedenle en büyük şansımızda buradan geliyor. Valimiz esnaf, belediye başkanımız esnaf, bakanımız esnaf, milletvekillerimiz esnaf. Biz bir esnaf çocuğunun Malatya’da valilik yapıyor olması bize büyük bir onur vermiştir, büyük bir gurur vermiştir. Malatya esnaf ve sanatkar camiası 30 bine yakın üyesi olan bir camiadır. Toplumun barışını ve huzuru sağlayan bir kesimiz. Sabahları işyerimizi ‘Besmele’ ile açıp, akşamları ‘Şükür’ ile kapatan bir gelenekten geliyoruz. İnşallah bu geleneği de, Ahilik Kültürünü de sonuna kadar yürütmeye çalışacağız.  Özellikle 15 Temmuz günü bir karanlık gün ve tabiri caiz ise uçurumdan düştüğümüz esnada geri çıktığımız bir an. Malatya’da bu krizi yönetmenizden dolayı şahsım, bütün oda başkanlarımız ve Malatya halkı adına sizlere çok teşekkür ediyoruz. O krizi çok iyi yönettiniz, 2. Ordu’nun burada olması, 7. Ana Jet Üssü’nün burada olması, Malatya’ya büyükte kayıp verebilirdi, ama sizin mert durmanız, ciddi durmanız, diri durmanız, delikanlıca çıkıp da darbeye karşı koymanız, halkı yönlendirmenizden dolayı Malatya o süreci büyük olaylar yaşanmadan atlattı. Ülkemizde son dönemde, Van’da, Bitlis’te., Elazığ’da ve son olarak Gaziantep’te yaşanan olaylar artık bir eylem değil, bir vahşettir, bir katliamdır. Artık bunun herkesin bilmesi gerekir ve herkesin gövdesini taşın altına koyması gerekir. Bu vesile ile bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Kederli ailelere ve milletimizin başı sağ olsun. Türk milletine gerçekten saygı duymak lazım, önünde saygıyla eğilmek lazım. Türk milletine teşekkür ediyoruz, tankın altına yattılar, uçaklara karşı durdular. Milli Şairimiz İstiklal Marşında, ‘Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım.’ diyor, milletimizde darbe girişiminde sokaklara çıktı, ‘Hangi tank beni ezecekmiş, ben buna şaşarım, uçaklar bizi nasıl bombalayacakmış, aklını alırım’ diyerek, bu millet gerçekten gövdesini tankın altına koydu.”

 

YENİ ESNAF SİTELERİ KONUŞULDU

Vali Toprak, MESOB ziyaretinin ardından ESKKK Başkanı Ali Evren’i ziyaret etti.

Vali Toprak, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin esnafların krediye ulaşımında çok önemli bir kurum olduğuna işaret ederek, “Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin imkanlarını genişletmesi ve uygun şartlarla esnaflarımızın ve sanatkarlarımızı desteklemesi önemli. Burayı bu ailenin bir yan kuruluşu olarak kabul ediyoruz. Çünkü iç eçe geçmiş yapı. Sizlere çalışmalarınızda başarılar diliyoruz” dedi.

Evren, kooperatif çalışmaları hakkında bilgi vererek, 22 Ağustos 2016 tarihine kadar 30 milyon TL’yi aşkın kredi verildiğini belirtti. Evren, “yeni sanayi siteleri çalışmamız var. Şevket Keskin başkanımızla  girişimlerde bulunduk. 7-8 tane meslek grubunun Yeşiltepe bölgesinde belirlenen alana taşınması için Büyükşehir Belediyemiz bir çalışma başlattılar. Bu çalışmalar devam ediyor. Yaklaşık 650-700 dükkan yapılacak. Yapım konusunda TOKİ’den de destek talep ettik. TOKİ’nin bu hususta Kayseri’de yapmış olduğu bir site var.” dedi.

 

ALTAY KIŞLASINDA ESNAF SİTESİ İÇİN YER TALEBİ

 Vali Toprak, Organize Sanayi Bölgesi’nde de bir sanayi sitesi kurulması ile ilgili talebinde olduğu konusunu sorunca MESOB Başkanı Keskin, “Malatya’nın küçük sanayi siteleri şehrin göbeğinde kaldı. Özsan sanayi sitesi, küçük Sanayi Sitesi. Yeni sanayi sitesindeki bir çok site 1960’lı yıllarda yapılmış ve o günün şartlarına ve imkanlarına göre düzenlenmiş. Biz esnaf ve sanatkarların kullanımı için Organize sanayi Bölgesinde bin dönümlük bir yer istedik. TOKİ imkanları ile orada esnaf ve sanatkarlarımızın ihtiyaçlarına göre site yapmayı planlıyoruz. Bu talebimizi sayın bakanımızdan da istedik, bu dönem öncesi milletvekillerimizden de talep ettik. Esnafın tek başına site yapması imkansız. Esnafımızın site yapma gücü yoktur. TOKİ’nin bunun için devreye girmesini istiyoruz. Şuanda askeri birliklerin şehrin dışına çıkartılması konusu gündemde. Altay Kışlasının yerinde çok büyük bir alan var, biz ise yeni yapılacak çevreyolu üzerinde, yada köprüye yakın bir noktada 300-500 dönümlük bir alan yapılırsa küçük sanayi sitelerinin bir bölümünü oraya çekeriz. Biz bu konuda tekliflerimizi Sayın cumhurbaşkanımıza, sayın başbakanlarımıza, milletvekillerimize ve büyükşehir belediye başkanımıza sunduk.” ifadelerini kaydetti.

Vali Toprak, esnaf ve sanatkarların sorun ve taleplerine her zaman açık olduğunu ifade etti. Vali Toprak, bir süre oda başkanları ile sohbet etti.  

"

Tür DOSYA İNDİR